Powered by Smartsupp

Co je naturální víno?

Je to dobrota. To v prvé řadě. A pak taky tohle:

Naturální vína jsou vína přírodní. Naturální vinaři se tak vracejí zpět ke kořenům, kdy se víno pěstovalo a vyrábělo přírodní cestou, bez chemických přísad a jiných nepřirozených zásahů, s maximálním respektem k životnímu prostředí.

Nemají žádnou certifikaci ani jasná pravidla, nicméně bývají nečeřená, nefiltrovaná a s velmi malým množstvím přidané síry. 

 

Klasická (konvenční) vína

U těch vinaři používají ve vinicích i ve sklepě vedlejší pomocné přípravky, často na chemické bázi.

Ve vinicích to můžou být pesticidy nebo herbicidy, ve sklepě pak škála dalších přípravků jako třeba umělé kvasinky, čeřící přípravky, umělé taniny, atd. Vína se někdy přikyselují, jindy doslazují. Používá se velké množství síry, která slouží jako stabilizátor. 

Bio vína

Označení BIO je oficiální certifikací s jasně stanovenými pravidly. Dostanou ji jen vína, která splňují kritéria na ekologické pěstování vína. BIO vinaři pracují v souladu se zásadami ekologického zemědělství, nesmějí používat umělá hnojiva, pesticidy ani jiné chemické přípravky.

Tyto pravidla jsou ale určující pouze pro práci ve vinici, jak se s vínem pracuje ve sklepě se už nereguluje.

1511-Marne-0392

1511-Marne-0133

Biodynamická vína

Biodynamická vína jsou vyráběna z hroznů vinné révy pěstované v půdě, která je hnojena speciálními organickými preparáty. 

Péče o vinice se řídí fázemi měsíce a dalšími ukazateli přirozených biorytmů přírody. Vinař tak při péči o vinohrad využívá léčivou sílu přírody a dodržuje zásady biodynamického zemědělství. Při výrobě vína je taky minimalizován mechanický účinek na víno. 

Biodynamika je aktuálně hodně rozšířená v Rakousku, Francii a Itálii. V ČR máme pouze jedno certifikované biodynamické vinařství - Vinařství Kutná Hora.

Nejznámější biodynamická sdružení s certifikací jsou Demeter, Respekt a Biodyvin

Postupy mezi tvorbou naturálního, BIO a biodynamického vína se často prolínají.

A co ty další?

Rozhodně si nemyslím, že všechna přírodní vína jsou skvělá a ta konvenční špatná. 

Doporučuji zvolit si zkrátka to, které chutná právě vám.

A jak zjistit, které je to pravé pro vás? 

Cesta je jednoduchá - ochutnávejte, ochutnávejte, ochutnávejte! Třeba zrovna se mnou v MARNE! 

 

Zpět do obchodu